Як може працювати «суд у смартфоні» в Україні: думка юриста

Березень 2021

– Владислав Власюк, адвокат, партнер ЮФ «єПраво»

Нещодавно Володимир Зеленський анонсував «суд в смартфоні». Це означає «усунення зловживань та забезпечення прозорості суду». Відразу про це з’явилися меми, хоча дарма: суд у смартфоні – це найближче майбутнє, а подекуди – взагалі реальність.

Як «суди в смартфоні» працюють в інших країнах

Ідея суду у смартфоні не нова й окремі країни вже активно імплементують ці технології чи намагаються перевести більшість процесів в електронний формат.

У Франції передбачається законодавче врегулювання цифрової медіації, збільшення відкритих реєстрів даних та перехід до безпаперового провадження як в кримінальній, так і в цивільній сферах.

У Німеччині з 1 січня 2022 року адвокати та органи влади будуть зобов’язані подавати певні документи до суду виключно в електронній формі.

В Японії вже розробляють так званий «цифровий суд» з використанням блокчейну. Спочатку він працюватиме зі справами щодо договірних відносин (переважно купівлі-продажу), а також призначатиме відповідальність за відхилення від зобов’язань.

В Естонії також почали розробляти «робота-суддю», який міг би розглядати суперечки на суму менше 7000 євро. Естонські посадовці сподіваються, що такий «суддя» дозволить розвантажити суди і сприятиме пришвидшенню судового процесу.

У 2018 році Верховний суд Китаю встановив, що блокчейн може засвідчувати достовірність доказів. Уряд також заявляє, що вони планують залучати хмари, штучний інтелект та big data.

У 2009 році в Нідерландах був запущений електронний суд (e-court) для альтернативного врегулювання спорів. Однак він піддався значній критиці: право осіб на справедливий суд під час здійснення електронного судочинства нібито не дотримується.

Україна вже зараз може виділити основні напрямки, на які можна орієнтуватись під час розробки відповідних програм.

Прогнозування

Перший інструмент – predictive justice, себто передбачувальне (прогнозоване) правосуддя. Алгоритми аналізують попередні рішення в тій самій категорії справ і надають висновок щодо найбільш імовірного результату.

Також такі технології використовують для визначення міри кримінального покарання. Наприклад, в США кримінальні суди активно використовують програму COMPAS для оцінки ризику рецидиву у обвинувачених або засуджених осіб. За словами розробників, використання програми сприяє зменшенню кількості затриманих осіб, оскільки оцінка ризику рецидиву стає більш об’єктивною. Це вирішує проблему нестачі місць у в’язницях.

Консультації осіб, які звертаються до суду

Ще один спосіб застосування технологій – консультації. Вони стануть в нагоді тим, хто віддав перевагу самопредставництву. В Нью-Джерсі спеціальний чат-бот може надавати відповіді щодо судового розгляду. Зараз в нього завантажили більше 10 000 запитань/відповідей.

Судді Цивільного Трибуналу в Канаді використовують Solution Explorer. Це цілодобово доступна інтерактивна онлайн-платформа, на якій можна поставити запитання, підготуватись до судочинства, а також оплатити судові витрати. Він також забезпечує безкоштовні інструменти для вирішення спору без подання позову до Трибуналу.

Дистанційні судові засідання

Внаслідок пандемії суди по всьому світу змушені були на певний час перейти повністю в онлайн-формат. В США суддям дозволили використовувати телеконференції, в Індії всі судові засідання проводились через спеціальний додаток Vidyo, а Верховний Суд Великобританії зобов’язав подавати всі докази в цифровому форматі.

Для проведення онлайн-засідань можна використовувати як спеціально розроблені програми (наприклад, Webex та Cisco в Канаді) або додатки для широкого загалу на кшталт Skype, Zoom чи Microsoft Teams. В Україні з прийняттям Закону №540-IX (внесення змін до законодавства у зв’язку з COVID-19) було встановлено, що учасники справи на час дії карантину можуть брати участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду з використанням власних технічних засобів. Державна судова адміністрація також розробила порядок проведення відеоконференцзв’язку під час судового засідання в адміністративному, цивільному та господарському процесах. Передбачено використання EasyCon або інших доступних засобів, що забезпечують проведення судових засідань в режимі відеоконференцзв’язку.

Документообіг

Стоси документів проходять через суд щодня і вони мають бути опрацьовані вручну. При цьому документ повинен потрапити до правильної справи вчасно. Враховуючи те, що в судах катастрофічно не вистачає працівників, допуститись помилки неважко.

В окружному суді Палм-Біч (штат Флорида) використовують штучний інтелект для сканування вхідних електронних документів та їх автоматичного зберігання. Документи подають в електронному вигляді через спеціальний портал. Кожен з них направляється до правильної справи, позначається та індексується, щоб його можна було з легкістю знайти.

Практично всі суди в США використовують технологію e-discovery. Це штучний інтелект, який допомагає ідентифікувати, збирати та знаходити інформацію, яка зберігається на електронних пристроях (електронні листи, документи, бази даних, відеофайли тощо), і згодом використовувати її як докази.

Які переваги використання технологій в судовому процесі?

 • зменшення витрат;
 • пришвидшення судового процесу;
 • зручність та доступність;
 • мінімізація помилок на етапі розподілу документів;
 • зменшення навантаження на суддів та працівників суду;
 • вища ефективність роботи суду.

Які можливі недоліки онлайн-суду?

 • більшість процесів все рівно мають виконуватись людиною;
 • можливі порушення прав людини;
 • нестача технічного забезпечення;
 • нерозуміння принципів певних процесів та алгоритмів;
 • недовіра людей до штучного інтелекту;
 • проблеми з захистом приватних даних.

Які висновки можна зробити?

Сама концепція «суду в смартфоні» мала би означати у вузькому сенсі саме онлайнові засідання. Незначні спори вже можуть розглядатись у такий спосіб, однак складніші – лише у перспективі, як і окремі категорії судочинства, наприклад, кримінального.

Ми також можемо використовувати ці інструменти для консультування, застосунки для прогнозування чи софт для автоматизації процесів і переходу з паперового провадження до електронного.

А найкрутішим стало би прийняття рішень алгоритмами ШІ, тобто, заміна суддів-людей на робота. Це вже цілком прогнозоване майбутнє.

У всіх своїх версіях суд у смартфоні має забезпечувати повагу до прав людини, недискримінацію, захист приватних даних та мати високу довіру людини.

Працюймо разом!