Екологічне рейдерство чи пошук справедливості?
Що таке екологічне рейдерство, як відрізнити його від захисту навколишнього середовища та інтересів мешканців
Грудень 2020
Мета
Наявність порушень
Спосіб
Результат
Чи не перший в Україні кейс, де суд задовольнив позов постраждалих від екологічного лиха, – справа про пожежу на нафтобазі БРСМ. Троє громадян отримали компенсації моральної шкоди по 43 тисячі за ухвалою Обухівського районного суду Київської області від 17 листопада 2016 року. Цікаво, що предметом позову була моральна шкода, спричинена пожежею – це дозволило в рази зменшити розмір судового збору. Суд використав практику ЄСПЛ, зокрема «забруднення води є одним з чинників, які впливають на стан здоров’я заявників, а отже – на їх можливість користуватися своїм житлом, вести приватне та сімейне життя».
Спроба отримати компенсації за проживання поруч з відходами птахофабрики була неуспішною для селян, але цікавою спробою. 3 вересня 2018 року Печерський районний суд визнав жителів села потерпілими у кримінальній справі за підозрою в порушенні підприємством екологічного законодавства та створенні нелегальних могильників. Очікувався позов про компенсацію моральної шкоди селянам – схоже, його так і не подали. Зрештою, досудове провадження було доведено до завершення, і винних осіб покарано. Суд використав практику ЄСПЛ і максиму «поза розумним сумнівом». Цей кейс більше нагадує екорейдерство: ним серйозно займались правоохоронні органи і активісти і перебіг змінювався від надміру активного до майже нульового.
Не така масштабна, але теж цікава справа про вирубку лісів. ГО звернулась до господарського суду з позовом до Національного природного парку «Гомільшанські ліси» про відшкодування шкоди, заподіяної порушенням законодавства про охорону навколишнього середовища (незаконна рубка лісу) в розмірі 39 тисяч. ГО мають усі підстави для представництва в суді суспільних інтересів в галузі, що відноситься до їх статутної діяльності. Крім того, інтереси держави в отриманні до держбюджету відшкодування за незаконну вирубку лісу співпали з «суспільним інтересом» про право громадян проживати в екологічно безпечному середовищі. Нині справа слухається по другому колу. Справа не схожа на екорейдерство – ні потерпілих, ні тривалого негативного впливу на здоров’я, ні компенсації в інтересах держави.